Průběžně aktualizováno: Ohlasy z médií - co se děje (nejen) v řeckokatolické církvi v souvislosti s válkou na Ukrajině
Přehled slovem i obrazem o aktuálních událostech vyvolaných rusko-ukrajinským válečným konfliktem a následným přílivem uprchlíků do České republiky. Přinášíme několik reportáží a rozhovorů s našimi duchovními, jak je uveřejnila různá média, a soubor fotoreportáží z míst, kde nejrůznější formou probíhá pomoc pro ukrajinské běžence.
Ukrajinci děkovali v Liberci Čechům, na Ukrajinu díky nim poslali 80 tun pomoci
Liberec 18. června (ČTK) - Ukrajinští uprchlíci dnes v Liberci děkovali Čechům za pomoc a podporu. I díky nim už mohla zdejší ukrajinská komunita odeslat na Ukrajinu přes 80 tun pomoci, řekl při té příležitosti ČTK farář liberecké řeckokatolické farnosti Ivan Semotjuk. V zahradě kostela Nalezení sv. Kříže v centru Liberce se dnes konal dobročinný jarmark, zněla hudba a voněla ukrajinská jídla, která mohli lidé ochutnat.
"Dnešní akce je projev vděčnosti českému národu a českému lidu za podporu Ukrajiny, je to takové malé gesto, kterým bychom chtěli vyjádřit velkou vděčnost. Výtěžek použijeme na podporu ukrajinských vojáků," doplnil Semotjuk. Zdejší farnost podle něj ve sbírce na pomoc Ukrajině pokračuje. "Sbíráme potraviny, hygienické potřeby, karimatky a spacáky, co nejvíc potřebují vojáci. Pokud nám takové vybavení někdo přinese, jsme velice vděční, na kostelních dveřích je na mě telefon, stačí zavolat, bydlím hned vedle," dodal farář.
Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet už téměř ztrojnásobil, na konci května jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů kraje 23.070, více než polovina Ukrajinců žije na Liberecku. I při pravidelných nedělních bohoslužbách je podle Semotjuka vidět, že Ukrajinců ve městě výrazně přibylo.
Lidem přicházejícím z Ukrajiny, která čelí ruské agresi, pomáhá od 1. března centrum v budově Libereckého kraje, přestože počet příchozích klesá, kraj zatím neuvažuje o jeho uzavření. "V současné době je vytíženost kolem 20 procent, považuji za lidské a správné jim i nadále pomáhat v jejich nelehkých začátcích v cizí zemi," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Od poloviny května je omezený provoz o víkendech, pro případ, že dorazí velká skupina, jsou ale v pohotovosti policisté, lidé ze sociálního odboru i zdravotních pojišťoven, aby bylo možné uprchlíky odbavit a ubytovat.
Své humanitární středisko pomoci uprchlíkům v budově Uranu u autobusového nádraží ale v úterý 21. června uzavře město Liberec, už v středu ukončilo příjem pomoci od dárců. "Pomoc budeme dál poskytovat prostřednictvím sociálních služeb," uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová. Od poloviny března poskytlo město v budově potravinovou a materiální pomoc více než 6000 uprchlíkům. Rozdělili mezi ně 47 tun potravin, 120 kočárků, 50 autosedaček, 30 dětských postelí, tři tuny hraček, dvě tuny nádobí i 20 tun oblečení a ložního prádla.
ivc kš
Fotoreportáž: Sanitka pro Ukrajinu
Suverénní řád maltézských rytířů - Velkopřevorství české ve spolupráci s řeckokatolickou farností sv. Mikuláše v Plzni zakoupili sanitní vozidlo pro Vojenskou nemocnici Národní gardy Ukrajiny. Před odjezdem na Ukrajinu byla sanitka 2. června 2022 slavnostně požehnána. Stalo se tak po sv. liturgii, kterou sloužil v plzeňská katedrále sv. Bartoloměje o. Igor Bibko. Slavnosti se zúčastnil zástupce Velvyslanectví Ukrajiny v ČR a tajemník Velvyslanectví Suverenního řádu Maltézských rytířů v ČR Vladimír princ Lobkowicz.
Foto: Jiří Strašek
Reportáž zpravodajského webu Aktuálně.cz z nedělní bohoslužby v pražské katedrále sv. Klimenta.
Ať zavládne mír a lidé se modlí, přejí si Ukrajinci v katedrále u Karlova mostu
Reportáž Českého rozhlasu o budování kaple v areálu Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci.
Řeckokatolíci dosud v Olomouci své prostory neměli, nyní budou mít svou kapli v kněžském semináři
Rusko se musí duchovně obrátit
Rozhovor s otcem generálním vikářem Vasylem Slivockým na stránkách internetového magazínu Christnet.eu.
Rodině řeckokatolického kněze P. Paula Semenjuka, která musela uprchnout před válkou na Ukrajině, se v budově pražského arcibiskupství rozhodl poskytnout azyl kardinál Dominik Duka. Katolický týdeník přinesl s P. Semenjukem rozhovor, který sdílel také web arcibiskupství pražského.
Ukrajinský národ se vnitřně sjednotí
Foto: apha.cz
Rozhovor s otcem Marianem Kurylem v Mladé frontě Dnes:
S ruštinou musíme skončit, říká ukrajinský kněz
Článek ČTK - otec Marian Kurylo z řeckokatolické pardubické farnosti hovoří o pomoci běžencům z Ukrajiny.
Ukrajinský farář v Pardubicích organizuje pomoc válečným uprchlíkům
Pardubice 28. března (ČTK) - Řecko-katolický farář Marian Kurylo z Pardubic v prvních týdnech invaze ruských vojsk na Ukrajinu pořádal sbírky humanitárních potřeb, které pak mířily do válkou zasažené země. Teď se duchovní, který pochází ze Lvova, zaměřuje na pomoc válečným uprchlíkům v krajském městě. Lidé si často nevědí v novém prostředí rady, někdy mají kvůli stresu, který zažili, psychické obtíže, řekl dnes Kurylo ČTK.
"Přestali jsme odbavovat humanitární dodávky na Ukrajinu, protože jsem byl hodně unavený, doma jsem pořádně nebyl tři týdny, v noci jsem nespal a vyřizoval papíry přes konzulát. Měl jsem strašně starostí. A také jsme si všimli, že je potřeba pomáhat tady," řekl Kurylo. Do pomoci se zapojuje ukrajinská komunita v Pardubicích, dodal.
Někteří Ukrajinci opustili své domovy s minimem věcí. Zásoby se sbírek začala komunita dávat příchozím, potraviny, věci pro děti i dospělé. Kurylova žena Mariana se zapojila také, je sociální pracovnicí a pracuje nově pro magistrát. Komunikuje s válečnými uprchlíky v rodném jazyce, řekl Kurylo.
Hodně lidí teď mnohem víc vyhledává duchovní pomoc. Chtějí zapálit svíčku a pomodlit se v kostele Panny Marie Sedmibolestné, v němž Kurylo vede mše. "Nebo si chtějí popovídat. Snažil jsem se to zvládat sám. Mluvil jsem například s maminkou, která si nechtěla ani rozbalit kufr, nevěřila tomu, že se hned nevrátí domů. Byla ve velkém stresu," řekl Kurylo.
Pak si kněz uvědomil, že všechno sám nezvládne, podařilo se mu najít několik psychologů, kteří uprchlíkům poskytují psychologickou pomoc. V komunitě je třicítka učitelů, kteří se zapojili do školní výuky dětí. "Oslovili jsme město, aby mohli pomáhat ve škole, mnozí neznají češtinu, ale umí anglicky, což je velké plus. Pracují také se mnou tři čtyři psychologové, které posílám do rodin, aby jim pomohli," řekl Kurylo.
Pro hodně Ukrajinců je víra důležitá a součástí jejich života. Náboženství se učí na školách, řekl Kurylo. "Moje manželka i já budeme chodit učit náboženství do škol. Lidé jsou na Ukrajině věřící, děkuji městu, že nám vyšlo vstříc," řekl Kurylo.
Komunita je také ochotná pomoci rodinám, které přijely bez peněz a zaplatit například dětem obědy na školách. Jedná i s městem o založení transparentního účtu, kam by dárci mohli posílat peníze.
Asi nejsložitější je sehnat pro příchozí ubytování. Město zatím nabídlo 12 bytů v Husově ulici, dalších více než 50 bytů tam bude na podzim. Bytové buňky tak pro 200 uprchlíků budou v kampusu univerzity. Hodně lidí volá knězi a prosí o pomoc. "Když vám maminka pláče do telefonu, nemůžu to nechat být, snažím se pomoci," řekl kněz. Uprchlíkům pomáhají i římsko-katolické farnosti a ubytovávají je, dodal.
jlc dr
Reportáž televize ČT24 o otci Marianu Kurylovi, který pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
"Prosím Ukrajince, abychom nezklamali," říká ukrajinský farář, který pomáhá uprchlíkům
Řecko-katolický farář Marian Kurylo z Pardubic v prvních týdnech invaze ruských vojsk na Ukrajinu pořádal sbírky humanitárních potřeb, které pak mířily do válkou zasažené země. Teď se duchovní, který pochází ze Lvova, zaměřuje na pomoc válečným uprchlíkům přímo v krajském městě. "Lidé tu hledají podporu, i duchovní," říká farář.
Celou reportáž najdete zde.
Zdroj: ct24ceskatelevize.cz
Článek ČTK o pomoci ukrajinským uprchlíkům v Č. Budějovicích cituje také otce Ruslana Zassiedka:
V Českých Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev
České Budějovice 24. března (ČTK) - Desítkám Ukrajinců denně pomáhá řeckokatolická církev a její charita v Českých Budějovicích. Radí jim s úřady, bydlením i prací, obrovský zájem je o kurzy češtiny v klubu maminek. Římskokatolická diecézní charita, kterou zřizuje budějovické biskupství, eviduje nabídku 700 lůžek pro uprchlíky, zatím ubytovala 275 lidí. Přes 60 Ukrajinců se přihlásilo do kurzů češtiny, poptávka roste. ČTK to řekli zástupci církví.
Řeckokatolická církev posílá pomoc přímo na Ukrajinu. Jezdí také pro uprchlíky k hranicím. V Budějovicích jim radí, jaké dokumenty potřebují, pomáhá hledat školy, práci, bydlení, tlumočit. "Máme klub pro maminky s dětmi, to jsou desítky lidí, plus nabízíme kurz češtiny, zájem je obrovský. Nejvíc lidí je z jihu Ukrajiny," řekl ČTK řeckokatolický farář Ruslan Zassiedko, který pochází z ukrajinského města Ivano-Frankivsk a 30 let žije v Česku.
Při bohoslužbách se modlí za vojáky, za oběti i za celou zemi. Věří, že Ukrajina zvítězí. "Rusko proti takovému svobodomyslnému lidu nemá šanci. Těžké je, když se dozvídáme o smrti, ale teď ještě potřebujeme zachraňovat životy. Období smutných věcí si necháme na druhý den po vítězství," řekl 49letý kněz.
Klub ukrajinských maminek funguje dva dny v týdnu. Před válkou sdružoval asi deset matek. Využívá křesťanské rodinné centrum Petrklíč, jež poskytla komunita bratří petrinů. Ženy se teď hlavně učí česky, děti mohou být v herně.
"V kurzech češtiny se poslední týdny jen učíme číst, s maminkami, které teď přichází, začínáme od písmenek. Čeština jim jde docela dobře, jsou všechny mladé, umí anglicky. Diakritika je horší, všem dělá potíže (písmeno) ř. Pokud budou aktivní a nezavřou se doma, tak za rok a půl budou poměrně schopné fungovat, domluvit se kdekoli i pomoci dítěti s nástupem do školky. Nesmí ale zůstat doma, musí pořád někam chodit, aby dítě češtinu vnímalo jako druhý jazyk," řekla ČTK Natalja Prokipová, jež se o klub stará.
Ženy, které přišly v prvních dnech, teď už pomáhají třeba s žádostmi na úřadu práce uprchlicím, jež dorazily později. "Je krásné vidět, jak ta síť funguje, jak se dobro šíří dál. Hlídají si navzájem děti," doplnila Prokipová.
Pomáhá i římskokatolická církev. Diecézní charita dostala nabídky na 700 lůžek, z toho 176 v církevních budovách, zbytek v soukromých. Lůžka se zaplnila zatím asi ze 40 procent. Diecézní charita provozuje i poradnu pro cizince a migranty, ta od začátku války pomohla téměř 350 lidem. Nabízí rovněž kurzy češtiny, zdarma, jak sdělil mluvčí biskupství Petr Samec.
Společenství kolem řeckokatolické církve v Budějovicích čítá kolem 500 lidí. S pomocí má zkušenosti, v Kaplici a Budějovicích provozovala dříve aktivity pro ukrajinské rodiny s dětmi. Pro Zassiedka byl ale 24. únor, kdy začala válka na Ukrajině, zlom. "Jako bychom před tím nežili. Všechno je jiné. Málo spím, musíme bojovat o to, abychom se sami nezhroutili, protože jsme na pokraji sil. Jinak je to velmi zajímavé období, potkávám hodně lidí, kteří ze sebe dostávají to nejlepší," řekl Zassiedko.
Největší křesťanské svátky, Velikonoce, letos prožije jinak než dřív. Postní doba je podle něj k pomoci příhodná. "Půst je okamžik, kdy je člověk schopen se něčeho zříci a může to věnovat někomu dalšímu. Jakýkoli projev pomoci, jen když podáme sklenku vody, má i duchovní rozměr. Neskončí to válkou, protože budou sirotci, mrzáci... Možná právě válka nám připomene křesťanský pohled na člověka, který umírá, aby zachránil jiného. Je to Ježíš, ale je to zároveň ukrajinský voják," řekl Zassiedko.
vkc hj
Rozhovor s o. Igorem Bibkem na webových stránkách Plzeňské diecéze:
Rozhovor s o. Igorem Bibkem o válce na Ukrajině a ukrajinské komunitě (nejen) v západočeském regionu
Krátký rozhovor s o. Sergijem Mackulou z brněnské řeckokatolické farnosti o situaci na Ukrajině na stránkách Radia Proglas:
Po opadnutí prvotního šoku sílí mezi Ukrajinci odhodlání, říká řeckokatolický farář v Brně
Reportáž Českého rozhlasu o otci Marianu Kurylovi a organizování humanitární pomoci v pardubické řeckokatolické farnosti s názvem
Vlast otce Mariana je ve válce
Foto: Tomáš Kubelka, MM Pardubice
Rozhovor s otcem Marianem Kurylem na ČRo: